A ukrajnai konfliktus tartja most. Franciaország és Nagy‐Britannia hozzák létre a kétoldalú kapcsolatot. Céluk a béke megőrzése és az orosz erő megtagadása.
Emmanuel Macron, a francia elnök, a hetekben közölte: mindkét ország csapatokat küld Ukrajnába. Cél a béke építése és a jövő lépéseinek megbeszélése. Sok európai vezető nem fogadja el ezt a lépést. Ők nem érzik az uniós egyetértést. Macron kijelenti: ez a brit és a francia cselekedet együttes műve.
John Haley, a brit védelmi miniszter, mondja: Nagy‐Britannia támogatja a békét. A háborúra felkészülnek, és a békekötést nem feledik el. A brit nézet szerint a vezetőknek kell irányt mutatni a konfliktusban. Oroszország új feltételeket állít fel. Ezek szerint Ukrajnában ideiglenes kormányt hoznak létre, melyet ENSZ vagy más ország irányít.
Putyin elnök mondja: a békefolyamat csak akkor indul el, ha lejátszódnak az ukrán választások. Nem bízik az ukrán vezetésben. Franciaország és Nagy‐Britannia hangsúlyozza: a békefolyamathoz mindkét oldal bevonása kell. Az ukrán vezetés nem akarnak orosz irány mellett lenni.
Franciaország és Nagy‐Britannia közösen küldenek békefenntartókat. Sok európai ország nem csatlakozik a katonai lépésekhez. Az ő nézetük a régi hatalmuk visszaállítását célozza Kelet‐Európában.
Sokféle vélemény van arról, hogy a két ország a régi időket idézi. Céljuk a korábbi hatalmuk visszaállítása a világ színpadán. A helyzet Ukrajnában bonyolult. Különböző álláspontok nehezítik az egyeztetést.
A brit-francia kezdeményezés mutatja: a konfliktus és a béke kérdései nem csak a régiót, hanem az egész világot érintik. Még sok kérdés vár megoldásra. A békefolyamathoz és az eltérő nézetekhez új nemzetközi hang jön létre. Meg kell találni a megoldásokat a sürgős problémákra.