Utóbbi események, mint a moszkvai dróntámadás, új szintre emelték az ukrán-orosz harcot. A támadás után a béketervezés módosult. Ukrajna és az Egyesült Államok 30 napos fegyverszünetet írtak alá szaúd-arabiai találkozó után. Az orosz fél még nem szólt. A jelenlegi állapot a feszültség növekedését mutatja.
A dróntámadás mindkét oldalon veszteséget okozott. Az új információk szerint a fronton több mint 800 ember halt meg. Ez azt jelzi, hogy a konfliktus nem egy távoli hír, hanem napi tragédia. Az ukrán vezetés látja, hogy a harcok nem oldják meg a helyzetet. A háború mindkét oldalon fáradtságot és fájdalmat okoz.
Kis Benedek József szakértő optimistán beszélt a fegyverszünetről. Szerinte az egyezségek új tárgyalásokra nyitnak lehetőséget. Az ukránoknak meg kell szerezniük a jó hírszerzést, és az amerikai segítséget is erősíteniük kell. Ezek az intézkedések a hosszabb békéhez vezetnek. A szakértő elmondta, a fegyverszünet nem csupán egy rövid megoldás, hanem a jövőbeli tárgyalások alapja is lehet.
Következik a fegyverszünet pontos feltételeinek kidolgozása. Meg kell tisztázni a határvonal kérdéseit is. Az orosz fél már jelezte, hogy Ukrajna nem lehet NATO-tag, és semlegességet vár el. Az Európai Unió is közreműködik az ukrán támogatásban. Ez a megállapodás segíti a hosszabb távú stabilitást.
Figyeljük a fejleményeket, mert a politika mindig változik. A 30 napos fegyverszünet alatt sok kérdés merül fel. A tárgyaló feleknek együtt kell kell dolgozniuk, ha a békét akarják. A szakértők szerint a politikai akarattal a tárgyalások megállíthatják a háborút. Csak az derül ki, megtalálják-e a közös nevezőt a tárgyalók. Ha igen, a borzalmas háború véget érhet, és a térség élete újra rendbe jöhet.