2020 márciusában kezdődött a COVID-19 járvány. Öt év telt el. A vírus változást hozott az egészségügybe. Először 2019 decemberében jelent meg Kínában. A világ remegett. Magyarország sem maradt ki. Hírek érkeztek Olaszországból. Az intenzív osztályokon nagy nyomás érződött.
Magyar orvosok, főként az intenzív terápiás szakemberek, hamar azonosították a veszélyt. Korábbi járványok tapasztalata segített nekik. Egy új beteg regisztrálása változást hozott. Az aneszteziológiai és intenzív osztályok orvosai azonnal elkezdték a felkészülést. Így vállalták a súlyos esetek kezelését.
A vírus másként támadott. Azt látták, hogy egészségesnek tűnő embereknél is súlyos oxigénhiány lépett fel. A tüdőben képződő vérrögök okozták a problémát. A szokásos lélegeztetés nem mindig működött. Így megmutatkozott, hogy ez a vírus sok szempontból más.
A járvány elején onkológiai intézetek is küzdöttek a problémával. Az intenzív osztályok szakemberei a COVID-betegek osztályába kerültek. Új feladatok jelentkeztek. A teher nagy volt, hiszen a betegek ellátása sürgős.
Válság közben az egészségügy új megoldásokat talált. Gyors vakcinafejlesztés indult. A vakcinák megjelenése új reményt hozott. A küzdelem új lendületet kapott.
Az idő előrehaladtával más gondok is felmerültek. A poszt-COVID és a long COVID szindrómák sok embert érintettek. Kiderült, hogy sokan hónapokkal a betegség után is küzdenek. Az egészségügy teherét növelte ez a helyzet.
Öt év után a történet nem csak a betegségről szól. A példa tanít az intézmények gyors alkalmazkodásáról. Az orvosok állandó munkája segített a nehéz időszakban. A tapasztalatok útmutatást adnak a jövő kihívásaiban.