A lengyel politika feszültsége nőtt a kormányváltás óta. Donald Tusk vezeti a folyamatot. A múlt héten a volt igazságügyi minisztert, Marcin Romanovski-t a rendőrök kíséretében vitatták át a parlament elé. Tanúként szerették volna meghallgatni, de végül letartóztatták. A hírek szerint Romanovski azt vallja: "Az erőszak joga uralkodik itt", amit Tusk módosított.
Az új kormány hatalomra került. A politikai tér így nagy változáson ment át. Tusk vezetésével több kérdéses lépés született. Sokak számára ezek a lépések megkérdőjelezhetők. Az ország alkotmánybírái is ezt mondják. Az új döntések jogi zavarhoz vezetnek. Ezek a lépések az emberi méltóságot is érintik.
Romanovski megjelenése a médiában sok kérdést vet fel. A rendőrségi kíséret nem hagyja figyelmen kívül a bizottság célját. Számos politikai szakember és jogi tanácsadó úgy véli, hogy a lépések nem csupán politikai támadások. Ezek gyengítik a demokratikus intézményeket. Theodoros Rosopoulos, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének vezetője, így nyilatkozott. Ő mondta, hogy Romanovski letartóztatása nem elfogadható.
A kormány jogi lépéseit sokan vitatják. Több törvényt és eljárást többek jogellenesnek neveznek. A lengyel közvélemény és a nemzetközi közösség is figyel. A kormány határokat lép túl a jogállamiságban. Több szakértő azt mondja, hogy az új vezetés a brüsszeli elit tagja, és ezzel gyengíti az intézményeket.
A helyzet sok szempontból figyelemre méltó. Míg Magyarországon a jogi eljárások erős kritikát váltanak ki, Lengyelországot sokszor megengedik a lépések miatt. Ez a kettős mérce növeli a feszültséget a két ország között. Romanovski ügye így nem csak személyes eset, hanem része a szélesebb politikai és jogi kérdéseknek. Az eljárások emlékeztetnek arra, mennyire fontos megőrizni az intézmények biztonságát minden országban.