A Magyar Asztalitenisz Szövetség Centenáriuma: Lépések a Történelem Tűzforgatójában
Idén éppen száz éve, hogy a Magyar Asztalitenisz Szövetség megalakult, egy budapesti bank büféjében, amely azóta nemcsak a sportág hazai, hanem nemzetközi sikereinek is otthont adott. Az alapítók, köztük baranyavári Ullmann György báró vezetésével, elindították a magyar asztalitenisz egyik legnagyobb sikerétörténetét.
Az Alakulás Háttere
A Magyar Országos Asztali Tennisz Szövetség megalapítása a sportág iránti népszerűség növekedése előtt állt. 1924. december 23-án, a Hitelbank székházában zajlott az alakuló ülés, ahol a szövetség vezetősége is hivatalosan felállt. Az eszmét a BBTE, MAC és Hitelbank sportegyesületek is támogatták, és a szövetség alapszabályainak elfogadását követően megválasztották az első elnököt, Ullmann György bárót, aki a Hitelbank ügyvezető igazgatója is volt.
Ullmann szerepe és befolyása jelentős volt a korai időszakban, hiszen a bank támogatása révén a sportág fejlődése biztosítva volt. A szövetség tisztikarában olyan neves sportolók foglaltak helyet, mint Kehrling Béla, aki később az első világbajnoki címet szerző magyar válogatott tagja lett.
A Világbajnoki Sikerek
Az asztalitenisz népszerűsége a következő évtizedekben csak nőtt, és az első világbajnokság 1926-ban Londonban történt, ahol a magyarok az összes induló számot megnyerték. Jacobi Roland egyesben, míg Mednyánszky Mária női egyesben lett világbajnok. Ez a diadal nemcsak a sportág hírnevét öregbítette, hanem a magyar sportnemzet identitását is megerősítette.
A következő évtizedekben a magyar asztalitenisz továbbra is magasan teljesített, a sportág huszadik századi aranykora alatt olyan legendás játékosok tűntek fel, mint Barna Viktor, Mednyánszky Mária, Jönyer István, Klampár Tibor és Gergely Gábor. Ekkor a magyar válogatott számtalan világbajnoki és Európa-bajnoki címet szerzett.
Háború és Újjáépítés
A második világháború után a magyar asztalitenisz reneszánszát élte. Az 1948-as világbajnokságon Farkas Gizella révén ismét aranyérmet nyert a magyar csapat. Sidó Ferenc a következő években dominálta a férfi versenyeket, összesen kilenc világbajnoki címet nyert.
A Sportág Fejlődése és Változása
Durván a 1960-as évektől kezdődően a kínai sportolók egyre inkább dominálták a nemzetközi színtéren az asztaliteniszt, ami komoly kihívások elé állította a magyar sportolókat. A hetvenes évek végén, a harmadik magyar aranykorszakban azonban a magyar férfi csapat ismételten világbajnoki címet szerzett, megmutatva, hogy a hagyományok és a sport iránti szenvedély erősebb lehet a külső kihívásoknál.
Jövőbeli Kilátások
Napjainkban a magyar asztalitenisz helyzete vegyes, mivel a sportág a nyolcvanas évektől kezdve a nemzetközi remeklések csúcsait nem tudta megütni. Ugyanakkor a női ágon a Bátorfi Csilla és társai neve továbbra is ragyogó, jelezve, hogy van élet a vérkeringésünkben. A hazai sportolók folytatják a versenyzést nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is.
A Magyar Asztalitenisz Szövetség története egyértelműen a 20. század magyar sporttörténetének egyik legszebb fejezete. A sportág első száz éve megtanította a magyaroknak, hogy a kitartás és a lelkesedés mit tud véghezvinni. Baranyavári Ullmann György báró, ha ma élne, biztosan elégedetten tekintene vissza a megalakulás óta elért sikerekre.
Összegzés
A Magyar Asztalitenisz Szövetség centenáriuma egyúttal a sportág iránti elkötelezettség, a közösség és a hagyományok erejének ünneplése is. Nemcsak a múlt sikereire emlékezik, hanem a jövő kihívásaira is felkészíti a következő generációt, biztosítva, hogy a magyar asztalitenisz továbbra is jelen legyen a világ sporttérképén.
Permalink: www.sporttortenet.hu/magyar-asztalitenisz-szovetseg-centenarium