Az utóbbi években a magyarok többször döntenek úgy, hogy elhagyják hazájukat. A döntést több társadalmi, gazdasági és politikai ok indokolja. A számok mutatják, hogy egyre sokan távoznak, hogy külföldön keressenek új lehetőségeket. Mi mozgatja őket? Milyen statisztikákat látunk ma?
Történelmi előzmények
A magyarok külföldre menetele nem új dolog. A 20. század elején is sokan elindultak, hogy jobb életet keressenek. Az elmúlt másfél évszázadban, főleg a 2010-es évektől, az út gyorsult. A gazdasági nehézségek, a munkahelyek változása és a politikai környezet új irányt adtak. Emiatt többen keresnek lehetőséget más országokban.
Számok a háttérben
A 2021-es adatok szerint több mint 600 ezer magyar él és dolgozik külföldön. Minden évben nő ez a szám. Fejben Németország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok állnak. Itt magasabbak a bérek, jobb az életminőség.
Okok és következmények
A fiatalok sok esetben jobb munkahelyet keresnek. A munka hiánya, alacsony fizetés és szolgáltatási hiány miatt sokan távoznak. Az ország így veszít tehetségeket. A munkaerőhiány célba választja a hazai gazdaságot, ami hosszú távon megnehezítheti a fejlődést.
Társadalmi hatások
A döntés nem csak gazdasági kérdés. A családok megszakadhatnak, a társadalmi kapcsolatok gyengülnek. Az otthoni emberek előtt új kihívások állnak. A külföldön élő magyarok új színeket hoznak vissza a kultúrába, mert más gondolkodással és értékrenddel érkeznek.
Zárszó
A magyarok külföldre vándorlása új irányt vesz. A jelenség majd így folytatódik. A kormány és a közösség feladata, hogy a fiataloknak otthont biztosítson. Így marad erős és egységes a jövő nemzedéke.