Az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetről szóló hírek gyorsan jöttek. A megállapodás fordulatot hozott a gázai konfliktusban. 15 hónap szenvedés után a felek enyhülést kerestek. Ez a tűzszünet reményt kelt az izraeli túszoknak és családjaiknak, illetve a gázai embereknek.
Emmanuel Macron, a francia elnök kijelentette, hogy a politikai megoldás most fontos. Az izraeli kabinet a múlt hét végén jóváhagyta a tűzszünetet 248:0 arányban. A megállapodás vasárnaptól lép életbe. Az első, 42 napos szakasz alatt a Hamász lassan visszaadja a 33 fogvatartott túszt. Izrael egyben megkönnyíti a palesztinok eltávolítását. A segítő intézkedések is bővülnek.
A tárgyalások folytatódnak. Most érkeznek hírek a második és harmadik szakaszról. Izrael bezárul egy úgynevezett "buffer zónába". Ez a zóna 700 méterre helyezkedik el a gázai határtól. Ez az elmozdulás erősíti a reményt a békés rendezésre. Elemzők figyelmeztetnek, hogy a megállapodás tartása a felek tettein múlik.
A múlt eseményei nehezen hatnak az izraeli politikára. A Hamász támadásai mély nyomot hagytak. Benjamin Netanyahu tovább folytatja a harcot a Hamász ellen. A tűzszünet mégis lehetőséget ad a feleknek a jövő megfontolására. Sokak szerint a Hamász nem veszti el hatalmát végleg. Így a stabilitás kérdése továbbra is nyitva marad.
A gázai lakosok számára ez a tűzszünet új reményt jelent. A segélyszervezetek ismét kezedbe adják a támogatást. A túszok felszabadulása is enyhíti a feszültséget, még ha csak átmenetileg. A következő hetek és hónapok fontosak lesznek, mert a nemzetközi közösség figyelemmel kíséri a változásokat.
A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a régió helyzete bonyolult. A tűzszünet csak egy része a sok problémának. Izrael mellett a Hizbolláh és más csoportok is feszült helyzetben vannak.
A tűzszünet maga nem oldja meg a konfliktust. A feleknek beszélgetniük kell, és meg kell tanulniuk a korábbi harcok leckéit. Csak így teremthető meg a tartós béke.