Az utóbbi évek migrációja kelt figyelmet. 2015 válság óta Európában mindig változik a helyzet. Illegális migránsok érkeznek, és az országok különböznek a válaszokban. A menekültstátusz iránti igény nő. Ezek a kapcsolatok társadalmi és politikai kérdéseket hoznak.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság tett közzé egy mérést. A mérés fókuszában Franciaország, Calais környéke áll. Itt sok migráns keres menedéket. A kutatás kimutatta: sokan jogosultak lennének Franciaországban a menekültstátuszra. Ugyanakkor sokan az Egyesült Királyság felé mennek.
Különböző okok miatt kérik a menekültstátuszt. Sokan háborús zónákról érkeznek, például Szíriából, Szudánból vagy Szomáliából. Mások jobb életet remélnek a gazdasági feltételek javulása miatt. A migránsok 77%-a nem nyújtott be kérelmet semelyik európai országban. Az információk hiányoznak, így nem tudják, milyen lehetőségek vannak. Franciaország nem épít nagy kampuszokat, és sok migráns kint várakozik. Ilyenkor, például télen, ez bajt okozhat.
Szlovénia szigorúan tartja a saját szabályait. Az ország tranzitként szolgál. Mind humánus, mind biztonsági kérdések közel figyelmet kapnak. A hatóságok állandóan vigyáznak a migránsok jogára. Kínálnak ingyen nyelvtanfolyamokat és gondoskodnak a gyerekek iskoláztatásáról.
Franciaország és Szlovénia sok problémával küzdenek. A határok őrzése és az illegális érkezők kezelése az országok együttműködését igényli. Az embercsempészek elleni küzdelem megóvja a migránsok biztonságát.
Szakértők javasolják, hogy a célországok jobban tájékoztassák a migránsokat jogukról és lehetőségeikről. A kevesebb információ és a bizonytalanság csökkentheti a nehézségeket. Ez segít abban, hogy a menedékkérők tudják, hol adhatnak be kérelmet, és mire számíthatnak.
A migráció helyzete folyamatosan változik. A kérdés összetett, így emberközpontú megoldások szükségesek. A társadalom rendje azon múlhat, hogy a kormányok hatékony terveket készítenek. Az ilyen tervek figyelembe veszik a migránsok jogait és a helyi közösségek érdekeit.