A szír politika változik. Az Aszad család uralma véget ért. Az új vezetés, aki az Iszlám Államhoz kötődik, 2023 áprilisában jött hatalomra. A társadalom sok nehézséggel szembesül.
Az Aszad család több mint öt évtizedet irányított. A rezsim a központi hatalmat építette, míg az állampolgárok mély politikai és gazdasági válságban éltek. 2011 előtt, a feszültségeket és a szigorú politikát követően, több mint hatmillió ember hagyta el az országot. Ebben az időben körülbelül 1,2 millió ember talált otthont Európában.
A hatalomváltás után a helyi iszlamista vezetés mérsékeltebb politikát próbál. A kormányzás nehéz a tapasztalatok hiánya miatt. Az új vezető, ahmad al-Ara, akinek az Al-Kaidahoz fűződnek kapcsolatai, figyel a lakosság igényeire. A múlt árnyai azonban még élnek.
A közbiztonság helyzete területenként eltér. Idlebben a rend stabilabb, de Damaszkuszban és Aleppóban a lakosok a rend megőrzése miatt aggódnak. A gazdaság sem áll rendben: az állami dolgozók hosszú idő után kapják meg fizetésüket, miközben sok üzlet zárva tart.
A keresztény kisebbség is szenved. A háború előtt mintegy 1,5 millió ember élhetett így; ma csak 400-600 ezer maradhat az országban. A keresztény vezetők azt mondják, hogy az új hatalom barátságosabb bánásmódot mutat. Mégis a jövő kiszámíthatatlan, mivel a törvénykeret hiányzik.
Az elmúlt évtized migrációja szintén hatással van az országra. Több mint 6,4 millió ember hagyta el Szíriát a háború kezdete óta. Az új politikai viszony a maradtakban várakozást teremt. Az iszlamista vezetés változásai befolyásolhatják a jövőbeni migrációt, de a kijutás lehetőségei keskenyek. A visszatérni készülők számára az infrastruktúra nem kínál jó esélyeket.
Az Aszad család uralmának végével Szíria új korszak küszöbén áll. Az új vezetés igyekszik rendet és gazdasági fellendülést hozni. A lakosság reményei és félelmei együtt formálják a jövőt. A következő idő megmutatja, képes lesz-e az ország stabilizálni magát, vagy új konfliktusok alakulnak ki.