2020 januárjában, Kínában kezdődött a koronavírus. A vírus gyorsan terjedt és néhány hónap alatt világszínvonalú válságot hozott. A világ egy láthatatlan ellenséggel találkozott. Több mint 800 millió embert érintett és több mint 7 millió ember életét követelte. Ez az idő örökre megmarad a modern történelmi soraiban.
A vírus terjedése sok nehézséget hozott az egészségügyi rendszerbe. A honvédkórház a járvány elején fronton állt. Ott az egészségügyi dolgozók jelentős áldozatokat hoztak. Vikonkál Norbert, a főigazgató elmondta: amikor a vírus megjelent, a vezetők nem csak a betegekre figyeltek, hanem saját és mások egészségére is. Az idő tele volt problémákkal és bizonytalansággal, miközben új feladatok érkeztek az ápolókhoz.
A járvány idején a tudomány és az orvostudomány új határokat feszegetett. Az első hullám idején a szakemberek kevés megbízható adat birtokában próbálták kezelni a vészhelyzetet, mivel a spanyolnátha óta nem volt hasonló világjárvány. Látszott, hogy a modern orvostudomány, bármennyire is fejlett, nem mindig tud minden kérdésre választ adni. Az emberek sérülékenysége és a vírus váratlan jellege világossá tette, hogy az élet és az egészség megóvása sem biztosított minden körülmények között.
A vírus hatása nem csak a testre volt érzékelhető. Az emberek lelkileg is megviselte őket. A dolgozók nagy nyomásnak voltak kitéve, mert a vírus nem csak a kórházban jelentkezett, hanem az otthonokba is belopakodott. A szakember elmondta, hogy az emberek egységet éreztek, ugyanakkor a félelem és a bizonytalanság is a napi meglepetések között volt.
A járvány során új kifejezések születtek, mint a "long covid". Sok fertőzött ember a vírus tüneteivel küzdött, gyakran hónapokkal a gyógyulás után is. Ezek a tünetek alvásos érzéstől az agy ködös állapotáig változtak, új problémákat hozva az egészségügyi rendszer elé.
A vírus végigsöpörte a világot és mély nyomokat hagyott az egészségügyi ellátásban. Az események figyelmeztettek minket arra, hogy a jövőben várható sokféle megtorlással kell számolnunk. Ma már jobban értjük a tudomány és az orvostudomány határait, de a küzdelem folytatódik.
Ahogy belépünk a poszt-COVID-19 időszakba, világos, hogy a múlt nem tér vissza. A megtett leckék új ösvényekre vezetnek, hogy a jövő jobban készüljön a próbákra. Az egészségügyi dolgozók nehéz munkája a legerősebb támogatásunk. Ezek az események arra emlékeztetnek, hogy a közös küzdelem és az összetartás minden ember életének alapja.