Magyarországon a reálbérek emelkednek. Az elmúlt években az értékek nőnek, 2023-ban erősen nőtt a szint. A KSH adatai mutatják, hogy 2024 decemberében 4678 ezer ember dolgozik. A számok szerint a keresetek növekedési üteme 9-10% lehet. A következő években a növekedés 4-5%-os irányt vár.
A 2023-as adatok tükrében
2024 januárjában megjelent adatokból a következik, hogy 2023 novemberében az átlagkereset közel 700.000 forint volt. A hivatal az év végi juttatásokat, mint például a különféle bónuszok, a keresetek növekedésének okaként jelölte meg. Ezek a kifizetések novemberben és decemberben is feltűnnek.
A bruttó átlagkeresetek 13%-kal magasabbak lettek. A medián nettó keresetek 15%-kal nőttek. Az infláció 3,7%-os volt, s ennek tükrében a medián reálkereset 11,6%-kal emelkedett.
Megelőző évek tapasztalatai
A reálbérek előzményei segítenek megérteni a folyamatot. 1992 óta a legnagyobb növekedést 2000 és 2017 között mérték. A 2023-as évben mért emelkedés a harmadik legnagyobb. A rendszerváltás után, a Bokros-csomag időszaka alatt a bérek csökkentek. Az eltelt években a bérek javulnak.
Jövőbeli várakozások
A következő években a reálbérek több területet érintenek. A kormány tervei között szerepel a minimálbér és a garantált bérminimum növelése, ami csökkenti a társadalmi különbségeket. A cél az, hogy 2027-re a minimálbér elérje az átlagbér 50%-át. Ez csökkenti a jövedelmi egyenetlenségeket.
A globális események – például az Egyesült Államokból érkező szankciók és a geopolitikai feszültségek – hatással lehetnek. A szakértők figyelmeztetnek az üzemanyagárak és a termékárak emelkedésére. Ezek a tényezők befolyásolják a magyar gazdaságot.
Összegzés
Magyarország reálbérei pozitív úton haladnak. A jövőben tartós növekedés vár. A reálkeresetek javulnak, míg a jövedelmi egyenlőség is fontos cél lesz. A nemzetközi gazdasági események alakulását érdemes figyelni.