Transparency International tesz közzé évről évre egy indexet. Az index mutatja az országok korrupcióhoz való viszonyát. A Nézőpont Intézet új vizsgálata kérdéseket vet fel. Az elemzés azt mondja, hogy a módszer nem biztonságos. Az adatok sem mindig pontosak.
Az eltérő eredmények magyarázata
A Nézőpont Intézet szerint az index nem a korrupció pontos mérésére épül. Az index szakértők véleményét tartalmazza. Ezek a vélemények a korrupció érzékelését írják le. A Transparency nem saját adatokra támaszkodik. A források között az Eurobarométer is szerepel. Az Eurobarométer más számokat ad, mint az index korábbi változatai. Az EU jelentéseiben Magyarország kevésbé korrupt. Az index ezt nem mutatja meg.
Politikai hatások
A Transparency International által közölt adatok nagy politikai lépéseket indíthatnak el. Az amerikai pénzügyminisztérium az index adataira támaszkodott. Egy miniszter ellen szankciók születtek. A Nézőpont Intézet figyelmeztet: az indexek alakítják a közvéleményt. Az indexek módosítják Magyarország képét külföldön.
Finanszírozási kérdések
A Transparency International nagy támogatást kap. Több ország adja a támogatást. Ilyen az USA és a Soros Alapítvány. A pénz kapcsolatban áll a jelentésekkel. A pénz befolyásolhatja a tartalmat. A pénz kapcsolódhat politikai célokhoz is.
Szubjektív értékelések
A Nézőpont Intézet szerint az elemzések nem számon alapulnak. A jelentések csak véleményeket tartalmaznak. A szakértők gyakran kritizálják a kormányt. Ez növeli a kétségeket az eredmények iránt.
Összegzés
A Nézőpont Intézet azt írja, hogy az index mögött nem átlátható módszerek állnak. A politikai célok is jelen vannak. Az elemzés miatt az adatokat el kell gondolni. Az adatok hatással lehetnek Magyarország helyzetére. A korrupció mindenhol megfigyelhető. A tiszta, megbízható információk segítik a közféltemény alakítását. A diskurzus gazdagodik, ha több nézőpont kerül szóba.