Elon Musk felszólít a magasan képzett külföldi munkások bevándorlásának növelésére az Egyesült Államokban
Elon Musk, a milliárdos üzletember és a közelmúltban kinevezett kormányzati költségcsökkentő vezető, számos közösségi média posztban hívta fel a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államokban sürgető szükség van a magasan képzett külföldi munkások bevándorlásának fokozására. Megjegyzései kifejezetten a bevándorlás ellenzői által megfogalmazott kritikákkal szemben hangzottak el, amelyek szerint a technológiai vállalatoknak inkább az amerikai munkaerőpiacon kellene keresniük a tehetségeket.
A posztjaiban Musk kiemelte, hogy az Egyesült Államokban ‘örökös hiány’ tapasztalható a kiváló mérnökökből, amit a ‘Szilícium-völgyben’ dolgozó cégek alapvető korlátozó tényezőjének tart. Egy választott posztban Mario Nawfal, üzletember és influenszer a McKinsey & Company tanulmányára hivatkozva azt állította, hogy az amerikai félvezetőiparnak 2032-re több mint 160 ezer mérnökre van szüksége. Musk erre így reagált: ‘Nem, nekünk sokkal több, mint a duplájára van szükségünk! Az Egyesült Államokban a szupertehetséges mérnökök és a szupermotivált emberek száma messze túl alacsony.’
Musk hasonlatot is alkalmazott, amikor az Egyesült Államok gazdaságát egy profi sportcsapathoz hasonlította. ‘Ha azt akarod, hogy a CSAPATOD megnyerje a bajnokságot, akkor a legjobb tehetségeket kell toboroznod, bárhol is legyenek,’ írta.
Válaszok és kritikák
Musk érvei heves vitákat generáltak a bevándorlás ellenzői körében, akik azt állították, hogy a tech cégeknek a 330 milliós amerikai lakosságban kellene keresniük a legjobb tehetségeket, nem pedig több külföldi munkás bevándorlását követelni. ‘Az ön helyzete fejjel lefelé és visszafelé áll,’ válaszolta Musk egy felhasználónak, aki arra kíváncsi, miért vonja meg az amerikai állampolgároktól a munkahelyeket.
‘Természetesen az én cégeim és én inkább amerikaiakat szeretnénk alkalmazni, és tesszük is ezt, mert az sokkal könnyebb, mint végigmenni a hihetetlenül fájdalmas és lassú munkavállalói vízum folyamaton,’ tette hozzá Musk.
Musk kifejtette, hogy ‘súlyos hiány’ van nagyon tehetséges és motivált mérnökökből az Egyesült Államokban, és figyelmeztetett, hogy ha a világ legjobb tehetségét másutt hagyják játszani, az Egyesült Államok ‘elveszít’.
Bírálat és támogatás a kormányzati szereplőktől
A Musk által megfogalmazott megjegyzések kapcsolatban állnak azzal, hogy egyes keményvonalas bevándorlás-ellenzők ellenezték az indiai-amerikai kockázati tőkebefektető, Sriram Krishnan kinevezését az elnök által az új adminisztráció mesterséges intelligenciáért felelős tanácsadói posztjára. Krishnan korábban arra kérte Muskot, aki Trump közeli szövetségese, hogy győzze meg az elnököt a zöldkártyákra vonatkozó korlátozások eltávolításáról a magasan képzett külföldi munkások számára.
David Sacks, akit Trump a Fehér Ház mesterséges intelligenciáért és kriptovalutáért felelős ‘czárjává’ nevezett ki, védelmébe vette Krishnan nézeteit a közösségi médiában. ‘Sriram továbbra is támogatja a képzettség alapú zöldkártya kritériumokat, nem pedig az korlátlanságot. Valójában azt szeretné, ha a program teljes mértékben érdemalapú lenne,’ írta Sacks. Musk erre annyit tett hozzá: ‘Ez logikus.’
A Forbes Business jelentése szerint a közelmúlt eseményei felhívják a figyelmet a magasan képzett munkaerő bevándorlásának kérdésére, amely kulcsszerepet játszhat az Egyesült Államok gazdasági jövőjében.