2025 jön. Új év, új gazdasági rémálom. Nem tudjuk leütni ezt a problémát. Március végéhez közeledik, és egy furcsa, aggasztó kép rajzolódik ki. A gazdaság zokog. Lassul a növekedés. Az infláció felfut. Csak valami furcsa, ugye?
Az új adatok mondják: a Személyes Fogyasztási Kiadások Árindexe – azaz a PCE – “forró” maradt februárban. Az amerikai kereskedelmi minisztérium írta, hogy ez a mutató 0,4%-kal nőtt már a negyedik egymást követő hónapban. Ez az év eddigi legnagyobb emelkedése. Tudjuk-e feldolgozni mindezt?
Visszanézve az előző évet, a PCE árindex 2,8%-kal emelkedett, míg januárban 2,7%-kal. Megmérik bárki ezt? A mag PCE az elmúlt három hónapban 3,6%-os éves ütemet mutat. Ez megnyugtató hír lehet a pénztárcánknak.
Aztán a kiadások kicsit növekedtek, és a fogyasztók is érzik a változást. Az inflációval korrigált kiadások februárban 0,1%-kal emelkedtek, míg januárban 0,6%-kal csökkentek. Ez nehezíti a mindennapokat. Az idősek számára már egy egyszerű kenyér ára is problémává válik.
Utána jöttek a külföldi importok, melyek hirtelen megugrottak. A cégek most cselekszenek, mert hamar jönnek az új tarifák. A gyomorcsavarás folytatódik. Az Atlanta Fed frissítése szerint a GDP 0,5%-kal fogy majd. Így a stagfláció gondolata is jelen van.
A pénzügyi eltérésről sok szakember beszél. James Knightley, az ING vezető közgazdásza, szó szerint mondta: "Újra rossz irányba tartunk." Szavai szerint még a tüntetés sem változtat azon, hogy a tarifák inflációt hoznak.
A fő üzenet így szól. A Fehér Ház politikája gyorsan változik, de a múlt hónap adatai már elavultak. Trump idején az import tarifákat megduplázták. Az acél és az alumínium ára is emelkedett. Új tarifák várhatók a következő hetekben. Ez megzavarhatja az embereket.
A jövedelmek még egy biztos pontnak tűnnek. A rendelkezésre álló jövedelem januárban 0,5%-kal nőtt, ami nem rossz. Ugyanakkor ebben sok kormányzati pénz van. Ha ezt kizárjuk, a növekedés csupán 0,1%. Ez nem örvendeztet meg sokakat.
A legaggasztóbb az emberek hangulata. A Michigan Egyetem felmérései azt mutatják, hogy sokan stagflált látják a jövőt. A fogyasztói hangulatindex márciusban 57-re esett, ami 12%-os csökkenést jelent februárhoz képest. A válaszadók magas munkanélküliségi rátára számítanak, és ez sokakat megijeszt.
A politikai csoportok egyre pesszimistábbak. Néhányan azt hiszik, hogy a munkanélküliség a 2009 óta látott legmagasabb szintet éri el. Nem csoda tehát, hogy sokan aggodalommal tekintenek a gazdasági változásokra.
A Fehér Ház szerint a Biden-adminisztráció okozza a jelenlegi válságot, s a számok is ezt mutatják. Kush Desai egyszerűen mondja: "Az amerikaiak folyamatosan érezni a gazdasági nehézségeket." Így állunk a világ peremén, várva arra, hogy enyhítés jöjjön, miközben a Trump-kori emlékek tovább élnek.
Mindenki tudja: a gazdaság új évvel kezdődött, de ez egy erős csapás volt. Vajon mikor lesz újra jól a pénztárcánk? A választ még várjuk.