India tekintse a Trump-útmutatást Felszabadítási Napnak. Az amerikai elnök most a világkereskedelmet tervezi átalakítani. Trump, akit sokan kereskedelmi Robin Hoodnak neveznek, hozza be a kölcsönös vámokat. Ezek a vámok rákényszerítik az országokat, hogy csökkentsék az akadályokat. Magyarul ez azt jelenti, hogy a gyártott termékek jó áron lesznek elérhetők. Köszönjük, Donald!
A figyelem most India felé irányul. India nem keresi a vadon ígéreteit. India viszont meg akarja tartani helyét a nemzetközi kereskedelem terén. India a második legnagyobb partner. Most nagy nyomás nehezedik rá, hogy reagáljon a kölcsönös vámokra. Mi történhet? Lehet, hogy az árukat módosítják, vagy mindenki hangosan kiált: "Vigyázz a hazai piacra!"
Gondolnunk kell a múltra. A régi tapasztalat azt mutatja, hogy a védelem helyett most jöhetnek a reformok. Az ügyes indiaiak készen állhatnak. Trump megnyomta a gombot, s most az a feladat, hogy belső gazdasági változásokat vigyünk végbe. A kis- és középvállalkozások sokszor a GDP egyharmadát adják, és a munkaerő kétharmadát biztosítják. Ők tartják életben az országot, bár a súlyos terhek nyomják őket.
Volt már egy 91-es pillanat, ami nagy változást hozott. Most felmerült egy megállapodás az Egyesült Államokkal. Ez a megállapodás cserét hozhat a technológiában. Meg kell értenünk, hogy a megbeszélések nemcsak az áruk vámáról szólnak. Ebben lehetőség adódik a támogatás elnyerésére és a nemzetközi jelenlét erősítésére.
Érdemes megállni egy pillanatra. A tény az, hogy Trump nem enged a magas vámoktól. India is ragaszkodik a kölcsönös vámokhoz. Ez egyértelmű: a mai lépések nem elégségesek. A nemrég csökkentett bourbon whisky és bor vámcsökkentése sem vonja meg az aggodalmat.
A lényeg az, hogy India hogyan reagál. Nem a régi védekező stratégiák számítanak. A megállapodás adhat egy utolsó esélyt. Nem az egyszerű vámok, hanem egy jól összeállított lista védheti meg a legfontosabb termékeket. Ez a lista segíthet megóvni az indiai mezőgazdaságot és a kisvállalkozásokat a nagy adóterhektől.
Szigorú politikai változások szükségesek ahhoz, hogy az MSME-k léphessenek a nemzetközi színpadra. A hazai befektetések megmaradnak, mert támogatásuk fontos. A jövő már itt van, s ez a Felszabadítási Nap válasz lehet a ránk váró kihívásokra. Az igazi felszabadulás nem jön egyből; hónapok vagy évek kellhetnek hozzá. Mégis, mi most lépünk előre.