A Technológiai Diplomácia Növekvő Jelentősége Tajvanon
Tajvan Technológiai Együttműködései a Nemzetközi Közösséggel
Tajvan technológiai diplomáciája gyorsan fejlődik. A mintegy 100 megállapodás kötésre került több mint 20 országgal. Chang Mei-yu, a NARLabs Nemzetközi Ügyek Osztályának vezetője elmondta, hogy a COVID-19 járvány idején a nemzetközi csoport is feltűntetni kezdte Tajvan szerepét. A félvezetők itt kifejezett figyelemre találnak. A tudományos és technológiai csere egy állami szinten megnyilvánul.
Fókusz: Félvezetők, AI és Tengeri Technológia
Az egyes országok más-más célokat jelölnek ki. Az európai országok a félvezetők, biomedicina, nagy teljesítményű számítástechnika, mesterséges intelligencia és tengeri technológia felé fordulnak. Az Egyesült Államok érdeklődést mutat az ICT és az okos város megoldások iránt. Tajvan Ázsiában az AI, a tengeri technológia és a katasztrófamegelőzés terén kezdett együttműködést, Óceániában az ICT és a katasztrófamegelőzés a fő téma.
Kormányzati Szintű Együttműködések
A technológiai csere nem csak az egyetemek között zajlik. Kormányzati ügynökségek is kapcsolatba lépnek egymással. Az ausztrál Új-Dél-Wales Főtudósainak Hivatala és a NARLabs megegyeztek a félvezetők és a kvantumtechnológiák cseréjéről. 2023-ban Németország Szász Minisztériuma a félvezetőkre koncentráló megállapodást írta alá. A NARLabs egy szerződést kötött a kanadai Mitacs-szel. A kanadai kormány támogatását élvezve a szervezet országos nonprofit formában működik. Tavaly hét tajvani diák kapott helyet egy kanadai gyakornoki programban, idén pedig 30 diák várhatóan csatlakozik.
Szaktudás Megosztása és Oktatási Programok
A tajvani és a kanadai diákok egy kétoldalú megállapodás alapján kaphatnak laboratóriumi csoportos gyakornoki helyeket. A tajvani-cseh partnerségi lánc alatt a NARLabs irányít egy Fejlett Chip Tervezési Kutatóközpontot a Cseh Köztársaságban. A projekt tavaly indult és helyi egyetemekkel kapcsolódik. Prága Műszaki, Brnoi Műszaki és a Masaryk Egyetem javaslatokat készít a programjaikhoz. Az ajánlások között szerepel az AI, autókhoz tervezett félvezető chipek, anyagtudomány, kiberbiztonság és a biomedicina.
Okos Katasztrófa-megelőző Rendszerek
A Nemzeti Tudományos és Technológiai Tanács több mint 114 okos katasztrófa-megelőző rendszert telepített 10 országban. Ezek a rendszerek tajvani technológiával működnek. A Katasztrófa-megelőzési Tudományos és Technológiai Központ 2018 óta exportál megoldásokat. Ilyen rendszerekkel a földrengés-hullámok és a csapadék mérését végzik. Az első megállapodásokat a Fülöp-szigetek egyik városában írják alá. A közeljövőben a tajvani rendszerek segítenek a helyi közösségek által készített információs hálózatok létrehozásában. Ezek a hálózatok mérni tudják a katasztrófák hatását.