A közgazdaságtan lényege – döntésekről szól – és mindenki kompromisszumokkal találkozik. Ha több lehetőséget szeretnél, le kell mondanod valamiről. Sokan ezt nem látják be.
Vámokat emelnek azok, akik az amerikai gyárak jobb helyzetét hangoztatják. Ezek a vámok – szerintük – megállítják a külföldi termékek gyors betörését, s cserébe pénzt hoznak az államnak. Azonban ez a kép nem egyszerű.
Közgazdászok mondják: ha a vámok alacsonyak, az import folyik tovább. Az állam a vámot szedi, de nem védi az ipart. Ha a vámok magasak, az import csökken. Ez segít a termeléssel, de kevesebb bevétel jön.
Egy 2019-es folyóiratban Mary Amiti, Stephen J. Redding és David E. Weinstein beszámolt a Trump-kormány 2018-as vámszabályairól. A hat vámszabály 1,7 százalékponttal emelte a vámok átlagát, az import pedig 1,3–5,9 százalékkal csökkent. Amiti csoportja szerint ezzel a rendszerrel 2018-ban 15,6 milliárd dollár plusz bevétel jött. Ugyanakkor az import vám terhe a hazai árakra nehezedett, így a fogyasztók fizették meg a többletet. Ez furcsa fordulatot eredményezett.
A probléma az, hogy a vámok csak az év második felében léptek életbe. Például a decemberi 3,2 milliárd dolláros bevétel alapján az egész évre 38,4 milliárd dollár lehetett volna, ami ma 46,8 milliárd dollárnak felel meg. Vegyük figyelembe, hogy a szövetségi kormány 2024-ben körülbelül 6900 milliárd dollárt költött, így a vámbevétel csak 0,7%-át teszi ki a kiadásoknak.
Egy másik gond, hogy a vámok emelése egyben az import csökkenését is okozza, így a bevételek is lecsorognak. A vámok célja az ipar védelme, de a magas vámok a hazai árakat is megnövelik. Kevesebb áru cserél gazdát, ez a „halott súly”. Az amerikaiak költsége nő, mert a magas árakat a végfelhasználó viseli.
Amiti csoportja becslése szerint a 2018-as vámszabályok 8,2 milliárd dollárral csökkentették az amerikai kereskedelem hasznát. Ha erre az értékre számolunk, az évhez képest a „halott súly” mintegy 16,8 milliárd dollár lehet, ami napjainkban körülbelül 20,5 milliárd dollár. Egy átlagos háztartás évente 156 dollárt fizet többet. Itt a lényeg: a magas vámok védik a hazai ipart, de a magasabb árakat a fogyasztók viselik.
Végül szeretnénk megemlíteni egy lehetőséget a vámokkal kapcsolatban. Egy adó bevezetésével a vámokból származó pénz összege csökkenhet, s így más adónemek, például a jövedelemadó részarányát kellene megnövelni. Mert nem minden pénz jár ugyanúgy, ha minden összeadódik egy kosárban.
A jövő kérdése, hogyan csökkenti a kormány az adósságot, mely már megelőzte az ország növekedését. Egyesek a vámok emelését javasolják, mások a jövedelemadó mérséklését tartják helyesnek. Minden kompromisszumot figyelnünk kell. Közgazdászok, itt az idő, hogy élvezzük az életet!